3 weeks, one Day (and counting!!)

We got all the school supplies that K will need last night. My goodness it can be overwhelming. I am thankful that K’s school doesn’t try to insist you get Crayola brand things, since we don’t always do that. While I am particular about crayons, markers and colored pencils not as much. I tend to go the “Which is cheaper…buying a 12 pack of pencils for $2.48 (name brand mind you) or two 8 packs for $.48 each??? hmmm…let’s think about that one”. What do you think I did…oh yes two packs of 8 are just fine for more than half the cost. Also, strange enough, a 10 pack of folders was cheaper than buying 10 individual folders, same with the spiral notebooks. I don’t get the logic always, but last night bulk was better! I even bought bulk Kleenex, for the cost and the extra “Box Tops for Education” since they had bonus ones! Love bonus! I have a goal to bring in a ton of box tops by October…anyone want to send me more? he he
Kindergarten here we come!

Advertisements
This entry was posted in school days. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s